5+0 6+0 7+0… haftalar hızla geçiyordu

Şimdi bilemeyenler o ne diyecek. Haftaları bu şekilde takip ediyoruz. 5 hafta 3 günlük gibi.. internette sürekli hafta hafta hamileliği takip ederken buluyorsun kendini…Hamilelik 3 e ayrılıyor. İlk 3 ay, ikinci 3 ve sonuncu 3 ay.

En çok arattığım soruları cevaplayayım.

Hangi kitapları okuyorum?

Bebeğinizi beklerken sizi neler bekler,  Annelik ve bebek bakımı, Hamilelikte sağlıklı beslenme. Piyasada bir çok kitap var ama ben bunların hamilelik sürecinde yeterli olduğunu düşünüyorum.

hamilelikte-okunması-gereken-kitaplar

Spor yaparken hamile kalabilir miyim?

Kesinlikle kalabilirsiniz. Hatta olumlu etkileri olduğunu kanıtlandı. Ben personal trainer ile çalışıyordum ve baya ağır spor yapıyordum. Hamile kalınca ilk 3 ay ara verdim.

Ebru Şallı gibi bir hamile olur muyum? 

Hayır o iş öyle kolay değil ve olmayın da zaten. Kimse 35 kilo alın demiyor ama hamilelik kilonun en yakıştığı dönem. Sevdiğiniz ve canınızın çektiği her şeyi abartmadan yiyebilirsiniz.

Mide bulantısı oldu mu? 

2. ayda bulantılarım başladı fakat at gibi yemek yiyen biri olduğum için midem ağzımda da olsa yemek yedim. Annem yediğine dikkat etmeyenleri sevmez, hep az ye der. Annem dahi bir hamileye göre az yiyorsun. Az az ve sık yemek yiyorum. Bulantım 3 buçuk ayı doldurduğumda geçti.

 

Üç ay sonunda fotoğraf çekmeyi unuttum. 6. ayın bittiği hafta çekildim. :) Şuan 6 aylık hamileyim. <3

serap-alp-2016-eylül

İlk 3 ay düşük yapma riski yaşadın mı?

Maalesef bunu düşünmeyen ve korkmayan anne adayı yoktur. Doktorum konuyu o kadar güzel açıkladı ki… Bu doğal bir döngü eğer bebekte sorun varsa düşük olur. Doğal seleksiyon onu eler. Gebeliklerin %20’si düşükle sonuçlanıyor. Dünyada insanlık başladığından beri doğum doğal bir süreç kendini o doğal sürece bırak. Eskiden düşük oranı daha yüksekti, elimizden geldiği kadarıyla müdahale ediyoruz dedi. Uzun uzun anlattı ve ben kendimi sadece olumlu düşünerek sürece bıraktım. İlk 3 ay ailem dışında kimseyle paylaşmamamı istedi ben de paylaşmadım.

Evde evcil hayvan ile bebek aynı evde olur mu?

Çokta şükella olur. Doktorum hiçbir sıkıntı olmaz hatta süper bir haber dedi. Sadece tuvaletlerini hamilelik boyunca eşim temizleyecek. Hahhah bu durumdan gayet mutluyum. Bebeklerin sosyal gelişimi için evde evcil hayvan bulunması çok önemli. 2 kedim var. Toksoplazma testi yapıldı. Sonuç bağışıklığım var çıktı. Düşük çıksaydı da evdeki bebeklerimi asla bırakmazdım. Onlar benim çocuklarım ve bebek sonrası evdeki hayvanlarını sokağa atanların hayatın bir yerinden onlardan çıkacağını düşünüyorum.

Beslenme olayım nasıl gidiyor? 

Hamilelik öncesi sevdiğim yiyecekleri sevmeye devam ediyorum ama az sevdiğim ve sevmediğim yiyecekleri asla yiyemiyorum. Mesela somonu az severdim şuan görmeye dayanamıyorum. Besleyici gıdalarla aram kötü. Süt ve yeşillik tüketemiyorum. :(Her gün 2 yumurta, bol bol kekik, günde 3 dilim ekmek, 2 portakalın suyu, hafta 2 kez kırmızı et, 1 avuç ceviz, badem, fındık haftada 2 gün balık ve peynir tüketmeye özen gösteriyorum. Tabiki bir her gün 3 litre su. Tatlıyla aram hiçbir zaman çok iyi olmadı. Şimdi hiç istemiyor. Ekşi olan herşeyiiii yemek istiyorum, ülkedeki limon tüketimini arttırmış olabilirim. :))) Beslenme konusunda yazacak çok şey var. Bunun için bir detaylı bir yazı yazacağım.

İlk 3 ay yolculuk yapabilir miyim?

Doktorunuz onaylıyorsa çıkabilirsiniz. Ben 2 aylık iken arabayla alaçatıya gittim. Kabul ediyorum yolculuk esnasında biraz zorlandım. Zaten normalde araç tutan biriyim üzerine hamilelik bulantısı eklendi. Böğüre böğüre yolculuk yaptım. 3. ayın sonunda ise uçak ile Yunanistan’a gittim. 3 ayrı lokasyonda tatil yaptığımız için zorladım. Lokasyonlar arasında yolculuktan dolayı dinlemedim. Atina’dan Girit’e yaptığımız uçak yolculuğu sonrası 15 saat baygın yattım. Uçaktan nasıl indim, otele nasıl geldim bilmiyorum. :) Yolcukta mutlaka yanınızda çerez, çubuk kraker ve meyve olması lazım.

İlk 3 ayda kaç kilo aldım?

3 kilo aldım. Doktorum normal olduğunu söyledi.

Spora ne zaman başlaya biliriz?

Ben 2 buçuk ay sonra hamile pilatesi ve yürümeye başladım. Bu hafta Cihangir Yoga’da hamile yogasına başlıyorum. :)

İlk aylarda baş ağrısı oluyor mu?

Sanırım ben çok baş ağrısıyla mücadele ettim. Normal göre kan basıncı dengesizliğinden çok baş ağrısı çektim. Şuan azaldı.

Uykundan artış oldu mu?

Tam tersi uyku denen şeyin ne olduğunu unuttum. Geceleri yoğun kasık ağrısıdan uyuyamadım. Gündüzleri de asla uykum gelmedi. Uzun uykusuz geceler geçirdim. 3 ayın bitişiyle gece uykularım biraz düzeldi. Hamilelerin geneli fosur fosur uyur ben bu konuda şansızım.