Eskiden sadece yaz aylarında yapılmak istenen düğünler, artık yılın her ayında ayrı bir güzellikle yapılabiliyor. Kışın mükemmel bir otelin salonunda, yazın sıcacık kumların bulunduğu deniz kenarında, nikah salonlarında, düğün salonlarında kısacası “düğün” olarak adlandırılan tören, günümüzde her ay rahatlıkla yapılabiliyor. Peki, her ay rahatlıkla yapılan bu düğün töreninde kıyafet konusunda gelin ve damat her zaman en avantajlı kişi mi oluyor?
Hiçbirimiz düğünlerin en rüküş ismi olmak istemeyiz. Çünkü düğün törenleri bir nevi, insanlar için “şıklık” yarışıdır. Bu şıklık yarışını kazanan esas kişi, gelin kadar güzel olmayan ama düğün töreninin en şık davetlisi olan kişidir. Katıldığınız düğün töreninin esas sahibi gelin ve damat olduğu için; seçeceğimiz abiye kıyafetin, gelinin şıklığına gölge düşürmemesi önemli bir ayrıntı olacaktır. Aksi takdirde en güzel abiye kıyafeti bile giyseniz, sürekli kötü anılırsınız…

Dugun-10-Abiye-960px

 

Öncelikle daha çok genç kızlara hitap eden ama giyildiği zaman her yaştaki kadına da çok yakışan bir renkten bahsetmek istiyorum. Pudra rengi…
Pudra rengi ile hem masallardaki prensesler kadar güzel hem de çok şık olabilmek mümkündür. Kısa veya uzun pudra rengi abiyeler düğünler için en ideal renklerden biridir. Daha çok yaz aylarında tercih edilen pudra renginin kombinleneceği abiye türü ise şifon kumaşlar olarak gösteriliyor. Çünkü yaz aylarında sizi hem kuğu gibi gösteren hem de şık ve rahat olmanızı sağlayan şifon kumaşların yakıştığı en güzel renk, pudra olarak vitrinlerde yerini alıyor.
Tüm renklerin kullanıldığı ve daha çok küçük kalçalı kadınların kendine yakıştırdığı abiye çeşiti olan balık formlu elbiseler de düğünlerde çok şık ve zarif görünmenizi sağlayacaktır. Özellikle nikah törenleri için tercih edilen ve elbette ki şifon abiyelere göre biraz daha taşıması zor olan balık formlu abiyeler ile vücut hatlarınızın güzelliğini tamamen ortaya çıkarabilirsiniz.
Yaz düğünleri için giyilebilecek en güzel abiyelerden biri de kuşkusuz çiçek desenli modellerdir. Çiçekler tamamen yaz konseptine uyum sağlayarak cıvık cıvıl görünmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca dekolte seçimlerinizi her türlü elbise de kullanabileceğiniz gibi, dekolte bölgenizi de bel hizası olarak seçmenizi tavsiye ediyorum. Bu şekilde hem dekolteniz gizli ama şık, hem de rahat ve gösterişten uzak olur…

Yine yaz düğünleri için önereceğim bir diğer seçenek; kısa elbiselerin tül ile uzatılıp abiyeleştirilmesi olacaktır. Bu şekilde ne kadar havalı ve şık görüneceğinizi unutmayın.
İki parça elbiseler ve hatta göbeği açık bırakarak etek kısmını biraz daha aşağıda veya üst kısmınızdaki büstiyeri biraz daha yukarda tutturmanız da düğünün en şık davetlisi olmanıza yardımcı olacaktır. Bu şekilde tasarlanan kombinlerden faydalanabileceğiniz gibi, çok beğendiğiniz ama tek parça olan elbiseyi de kolay bir şekilde iki parça haline getirebilirsiniz.
Geçtiğimiz yıllardan beri oldukça moda olan “Helenistik tarz” olarak adlandırılan abiye modellerinin sırt detayında kullanılan geniş V yaka dekoltesi ile de düğünün hatırlanan isimlerinden biri olmanız mümkün.
Farklı modeldeki abiye çeşitlerini ne kadar anlatmaya çalışırsam çalışayım, eminim ki birçok kişi siyah renkteki abiyelerin asaletinden vazgeçmeyecek ve sadece siyah renk ile yapacağı detay çalışmaları sonucunda düğünün en şık davetlisi ünvanını kazanacaktır. Siyah ya da rengi ne olursa olsun abiyelerinize şıklık katmak için bir de püsküllü detayları denemenizi son olarak tavsiye ediyor ve tüm bu bilgileri edinebildiğim Hepsimoda ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.