çay-seramonisi

Kahveyle aram hiç iyi olmamıştır. Gün boyunca bitki çayı içerim. Gittiğim her ülkede oranın çaylarını tatmak için can atarım. Bitki çayı serüvenimde Chado’yla yolum kesişti. Eminim siz de rastlamışsınızdır ya da sosyal medya paylaşımlarımdan görmüşsünüzdür. :) Hafta boyunca hangi çayları denedim; Haftaya Japonya’da yetişen özel “Sencha” cinsi yeşil çay yapraklarının İtalya’da yetişen, tamamen doğal bergamut yağıyla harmanlanmasıyla elde edilen Green Earl Grey’le başladım. Yeşil çay sevenlere şiddetle tavsiye ediyorum. Hızlı başlayan haftaya Salı günü Monday Therapy ile devam ettim. Bu bitki çayı kafein içermiyor, buna rağmen hoş aroması ve bitkilerin özellikleri nedeniyle sabahları ihtiyaç duyulan enerji ve canlılığı kazandırmak konusunda yardımcı oluyor. İçerdiği baharatlar sebebiyle zayıflama çayı olarak da biliniyor. O_O

Çarşamba günü farklı birşeyler denemek istedim ve  Rooibos Chai içtim. Bu harman, Güney Afrika’nın sadece Western Cape bölgesinde yetiştirilen ve “red bush” ya da “kırmızı çay” olarak da bilinen Rooibos yapraklarının özel baharatlarla karıştırılmasıyla elde ediliyor. Denerseniz damakta bıraktığı meyve ve vanilya aromalarını seveceksiniz. ;)

Perşembe Rose Petals Pai Mu Dan Beyaz Cay içtim. Pai Mu Tan Rose Petals, anavatanı Çin olan Pai Mu Tan cinsi beyaz çay yapraklarının gül yaprakları ile harmanlanmasıyla elde edilen aromatik bir çay. Beyaz çaylarda yüksek oranda antioksidan bulunuyor ve biliyorsunuz ki antioksidanlar kanser hastalığına karşı koruyucu özelikleri ile biliniyor.

Cuma ise White Earl Grey kahvaltımda benimleydi. White Earl Grey, anavatanı Çin olan “Silver Needle” cinsi beyaz çayın tomurcukları ve İtalya’da doğal olarak yetişen bergamot meyvesinin yağından oluşan özel bir harman. Aslına bakarsanız bana kalsa sayfalarca çaylarla ilgili yazabilirim. :) Daha fazlası için http://www.chado.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

chado-çay

bitki_çayı