Toplum olarak kulaktan dolma bilgiler ile yorum yapmayı sevdiğimiz kadar öğrenmeyi maalesef sevmiyoruz. Duygusal, duyarlı ama önyargılıyız. Önyargı öğrenmenin önündeki en büyük engel. Buna en iyi örneklerden biri HIV durumu!

Yakın temas etmeyi, dostlarımıza sarılmayı ve öpmeyi seven bir toplumuz. HIV öpüşmek, elele tutuşmak, aynı bardak/kaptan yiyip içemek, aynı banyo ve tuvaleti kullanmak, aynı kuaföre gitmek, aynı objelere dokunmakla bulaşmaz. Bunları  HIV pozitif bir dostumuzla da hiç çekinmeden yapabiliriz.  HIV sosyal yaşamda birlikte yaşamaya ve paylaşmaya engel değil. Bunu bilerek davranalım. HIV pozitif olmuş kişileri izole etmeyelim.

HIV: Human Immunodeficiency Virüs (İnsan Bağışık Yetmezliği Virüsü) Bulaşması sonucunda vücudun savunma gücü zayıflar ve birey bazı mikrop ve hastalıklara daha duyarlı hale gelir

AIDS: Acquired Immune Deficiency Syndrome (Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği Sendromu) Tedavi edilmediği durumda HIV’in neden olduğu hastalıklar bütünüdür. Sonuçta birden fazla hastalık veya kanserlerin ortaya çıkması ile AIDS tablosu oluşur.Bulaşması sonucunda vücudun savunma gücü zayıflar ve birey bazı mikrop ve hastalıklara daha duyarlı hale gelir.

Peki ben size bunları niye yazıyorum? 
20 Sosyal medya yazarı HIV/AIDS’e dikkat çekmek amacıyla  ‘Bize İyi Kalbin Gerek’ projesi için bir araya geldik. Fotoğraf Sanatçısı Dilan Bozyel tarafından görüntülenen ‘Bize İyi Kalbin Gerek’ fotoğraf sergisi 1-15 Ekim’de Taksim Metro İstasyonu’nda İstanbullularla buluşacak.
Proje ortağımız Pozitif Yaşam Derneği’nin web adresini ziyaret ederek HIV durumu ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Projeye Katılan Sosyal Medya Kimlikleri

Pucca, Ceri Levis , Onur Yuksel, Koray Caner, Serapla Moda, Zet Fashion, Cindrella Under The Umbrella, Moda Cadısı, Modenise, Atgotten, Kim Lan Bu Hayatimin Erkegi, Pipi Disko, French Oje, Twitdayı ,Can Direkli, Alışveriş Cini, Fashion By Siu, Bilun Şen, Stilize, Styleboom, Miray Uçar

Sosyal Medya Hesaplarımızdan da Sorumlu Blog hareketini takip edebilirsiniz.