Stars Of İstanbul projesi için yıldız tasarlayan Günseli Kato’nun ofisini ziyaret ettim. O öyle bir isim ki onunla bir saat sohbet ettim ve sohbet üzerine tüm gün düşündüm. Hayat enerjisi ve tecrübelerini aktarma şekli onu özel kılan şeylerden sadece bir kaçı… Günseli Kato ile bir kez daha bir araya gelmek için sabırsızlanıyorum. Güzel kızı Aycan’a da teşekkürler. Misafirperverliğiyle beni şımarttığı için :)

Benimde elime bir fırça verdi. Bende yeteneksiz biri olarak ancak boya artıklarını temizledim :) ve Stars Of İstanbul projesinin Günseli Kato’ya sordum;

Stars Of İstanbul projesinden bahseder misiniz?

Türkiye’nin en büyük açıkhava sanat etkinliği olan Stars Of İstanbul etkinliği Birleşmiş Milletler ile UNICEF’in “2015’e kadar Temel Eğitimsiz Çocuk Kalmasın” hedefinin ilk adımını oluşturan bir sosyal sorumluluk projesidir. 1 Eylül – 30 Kasım tarihleri arasında üç boyutlu dev yıldızlar İstanbul’un çeşitli yerlerinde sergilenecek.

İstanbul’da doğup, dünyayı saracak olan örnek proje, UNICEF’in faaliyet gösterdiği 158 ülkenin büyük metropollerinde de düzenlenerek UNICEF Türkiye’ye maddi katkı sağlıyor. İstanbul’un en önemli noktalarını yüzlerce yıldız ile donatacak olan açık hava sergisinden elde edilecek gelir ile çocukların geleceğinin gökteki yıldızlar gibi parlaması hedefleniyor.

“Stars of İstanbul” kapsamında, açık artırma usulü ile satışa sunulacak olan yıldızların geliri UNICEF Türkiye’ye bağışlanıyor.

Stars Of İstanbul projesine nasıl dahil oldunuz?

Atasay proje kapsamında Yıldız’ın tasarlanması konusunda bana geldiğinde çok heyecanlandım. Çünkü altının benim hayatımda ayrı bir anlamı var. Şöyle ki; benim rengin altın. Altına tarih boyunca yüklenmiş o kadar çok anlam var ki. Altın gücün, ışığın, umudun, şifanın, zenginliğin, dayanıklılığın simgesi olmuştur. Doğada tek yok olmayan element altındır. Altın güneşin rengidir. Güneş de hayat demektir. Bu yüzden altın tarih boyunca kutsanmış bir elementtir. Markayla bütünleşmek istedim, benim üslubum Atasay’a çok yakın çünkü bugüne kadar eserlerimde en çok kullandığım malzeme altın. Bu nedenle Atasay Yıldız’ını tasarlamayı seve seve kabul ettim.

Atasay yıldızından bahseder misiniz? Adı ne oldu yıldızın?

Yıldıza gücün, ışığın, umudun, şifanın ve bereketin simgesi olan “Umut Yıldız”, adını verdik.. Yıldızı lapis rengine boyadım yıldız üzerine altın varaktan külçe altınlar kondurdum, Böylece etkileyici bir doku oluştu.  lapis benim çok sık kullandığım bir renk. Dünaynın en pahalı rengi, mor ve mavi arası bir tonu var. Aurayı simgeliyor. Aynen altın gibi aristokrasiyi, saygınlığı, gece ile gündüzün geçişini, mutluluğu ve başarıyı simgeliyor.

Tasarımını yaptğınız yıldızı nasıl konumlandırıyorsunuz?

“Umut Yıldız”ı Stars of İstanbul Projesi’nde, ışığın ve yaşamın simgesi olarak konumlandırıyorum.

Yıldızlar nerede sergilenecek?

Beyoğlu, Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy, Fatih, Şişli, Sabiha Gökçen-Atatürk Havalimanları, alışveriş merkezleri ve ana caddelerde sergilenecek.

Sizin yıldızınız nerede sergilenecek?

 Bağdat Caddesi’nde sergilenecek.

Günseli Kato olarak bu projede yer almak adına neler söyleyeceksiniz?

Stars Of İstanbul sosyal sorumluluk projesisnde yer almaktan dolayı çok mutluyum. Proje kapsamında her çocuğun eğitim hakkına sahip olduğu mesajını sokaklara taşıyarak eğitime büyük katkı sağlayacağız. Biz bu yıldızla ışık veriyoruz, umarım bu proje de çocuklara ışık verir.