İFW’2011 bu yıl da olumlu olumsuz taraflarıyla devam ediyor. Organizasyonu eleştirmeyi başka zamana bırakarak modacılar bu yıl neler yapmış ona bakalım.

Özgür Masur’un “Bugün” temalı 2011-2012 Kış koleksiyonu Mehmet Turgut’un hazırladığı videoart süpriziyle başladı. Renk, dantel ve püskül gibi birçok detayın iç içe olduğu tasarımlarda zaman kavramı yoktu. Geçmişle geleceği sentezlemeyi hedefleyen Özgür Masur bunda başarılı olmuş. Ebru sanatına ait baskılar bence koleksiyonun en eğlenceli parçlarıydı.

Günseli Türkay 2011 – 2012 Sonbahar/Kış koleksiyonu yönetmenliğini Murathan Özbek’in üstlendiği videoart ile başladı. Kırık İngiliz porselenlerinden etkilenerek hazırladığı koleksiyonda desen tasarımları asistanı genç moda tasarımcısı Başak Cankeş’e ait. Dantel, şifon ve örgü materyallerinin kullanıldığı tasarımlarda sert çizgilere rastlamak mümkün.

Mehtap Elaidi, 2011-2012 Sonbahar/Kış  “Çoğul Yalnızlık” adını verdiği koleksiyonunda sosyal paylaşım sitelerinin karmaşık yalnızlığını ve kalabalığını vurgulamış. Sanal hayatın duygu yoksulluğunu karmaşık desenler, çok katlı formlar, ağ görüntüsü verilmiş örgüler ve  çoğunluğu temsil eden puantiyeler ile öne çıkarmış.

Bugünlük bu kadar… İFW 2011 defileleri kendi gözümden değerlendirmeye devam edeceğim :) Bloga yazacaklarım o kadar çok birikti. İFW boyunca ne giydim, neler yaptım çok yakında…

Görseller; Markafoni Blog