80’lerde çocuk olanların büyük çoğunluğu Barbie bebeklerine giysi dikmiş, saçlarını kesmiş ve makyaj yapmıştır. Hatta moda tasarımcılarına “moda tasarımına ilginiz nasıl doğdu” sorusuna verilen cevap genelde bebeklerime giysi dikerek başladım cevabıdır. Bebeklere giysi tasarımı yapmak konusunda kendini geliştirenlerde var. İşte bu bebek giysilerini tasarlayan Veak..

Veik, 29 yaşında bir Pekin’li. Kendisini bebek giysi tasarımcısı değil, bebek oyuncusu olarak adlandırıyor. Bence de hayatta geçirdiği tasarımlar bir oyunun parçası. Veik’in başarısı Perez Hilton’unda ilgisini çekmiş ve onunla bir söyleşi yapmış.

Söyleşisinden “mişli” kısa notlar;

  • 10 yaşında ilk olarak bebeklerini giysi dikerek, saçlarını ve makyajını yaparak başlamış.
  • Ünlü bebekleri yapmaya 90’li yıllarda Naomi Campell, Kate Mos gibi mankenlerle başlamış ama öncesinde ilk olarak öğretmenlerinin bebeklerini tasarlıyormuş. Ünlü ünsüz farketmez yaptığı her bebeğin bir star olduğunu düşünüyormuş.
  • Bebekleri tasarlarken hayatın kendisinden besleniyor fakat style.com gibi adresleri yakından takip ediyormuş.
  • Lady Gaga bebekleri üzerinde durması yaptığı bebeklerden birisini takipçisinin bu bebek Lady Gaga’ya benziyor demesiyle başlamış. Lady Gaga’nın takma saçları, makyajı ve stiline bayıldığını söylemiş.
  • Bebekleri yaptığı sürenin çok değişken olduğunu, kullandığı malzemeye göre değiştiğini söylemiş. Ayrıca bebeklerini evde basit malzemeler ile yaptığını söylemiş

Söyleşi; newyork.joonbug.com,

Görsel; Flickr