23 Kasım sabahı erkeden yollara düştüm ve başarılı blog yazarı Siu ile 2011 ilkbahar yaz moda trendleri eğitim seminerine katıldık. Seminerdeki katılımcı profilini analiz etmekte zorlandım ama çoğunluğu tanımış markaların pazarlama yöneticileri ve üretim birimlerinden de modelistlerdi. Tasarımcıların sayısı azınlıktaydı.

Konuşmacılar Paris’in tanınmış trend labaratuarlarından Nelly Rodi Trendlab’dan Nathalie Rozborski ve Micheal Bonzom’du. Sunum çok akıcı olmasa da değerli bilgiler verdiler. Nelly  Rodi Trendlab’ın müşterileri Balmain, H&M, Zara gibi tanınmış markalar.

2011-ilkbahar-yaz-moda-trendleri

Dört ana temadan oluşan 2011 ilkbahar yaz trendlerine başlamadan önce, bu temalardan öne çıkan detaylar; iç giyim ile dış giyimin yer değiştirmiş olması, İskandinav ülkelerin şiirsel ve  sade ufak renkleri, Bio design, el sanatlarına dönüş, neşeli tasarımlar ve kadınsal çizgiler…

Bio design tekstil dünyasının son trendleri arasında yer alıyor. Geri dönüşümle elde edilen liflerden dokunmuş kumaşlardan yapılan tasarımlar. Bu kumaşlar çok ince olduğundan dikim aşamasında iki üç kat bir arada kullanılacak. Naylon polyester adı verilen kumaşlara 2010 yaz Prada defilesinde rastladık bile.

İnce, şeffaf kumaşlar… geçmiş yılların da trendlerinden olan üst üste giyinmeye yönlendirecek ve üst üste giyinmek trendelerin üst sırasında yer alacak.  Örneğin, görseldeki kırmızı elbisenin üzerine dökülen, salaş birşeyler daha giymek.

İlk tema, Origami ve her detayında köşelerin vurgulandığı mendil formundan yola çıkan tasarımlar. Bizim ülkemize yabancı olmayan bu form dış giyimde sıkça görülecek. Bu temada renkler, asit sarısı,mavi yeşil, klorofil yeşilini beyaz ile birlikte kullanmak.  Bu temaya en iyi örnek görseldeki trençkot.

Şortla kombin yapılmış blazer, eski demode iç çamaşırlarından esinlenlerek tasarlanmış bluzlar, bluzda tuşesi yumuşak beyaz ile ten rengini birleşmesinden çıkan krem kullanılacak. Onun dışında ince ipek kumaş üzerine minimal çiçek baskıları.

Bu temada denim, çok kullanılmış görüntüsünde, yamalı, ağartılmış görüntüde. Bunun yanı sıra Paris’ de yeni bir akım oluştuğuna değinildi. Paris’teki butikler “gelin denimlerinize ikinci hayatı verelim” sloganını çıkarmışlar. Hatta isimlerinin baş harflerinide bu denim tasarımılarına ekliyorlarmış. Bence yenlikçi bir fikir.

2011-yaz-modası

İkinci tema, rafine boyu, orytantal çizgiler, gravürler, zerafet…

Cariye kıyafetleri, arap esintisi, yakalarda özenli dikişler, yarasa ve uzun kollar, osmanlının esintisi. El işinin önemi bu temanın içeriğinde çok önemli yer teşkil ediyor. Tasarımlar adeta kapalı çarşının dokusunu taşıyor. Çin tekstili ile şavaşmanın tek yolu geleneksel el sanatlarımızı tasarımlara empoze edebilmekten geçiyor. Gravürler ise; gerek desen, gerekse giysilerin tasarımlarında 3 boyutlu etkiler olarak yansıyor.  Renkler beyaz üzerine altın ve gümüş işlemeler ve safran sarısı.

moda-meyve

Üçünçü tema; iyimserlik, neşe, sağlık, sahil kentleri, eğlence ,dans, Broadway kadını üzerine kurulmuş. Renkler vitamin renkleri, domates kırmızısı, kivi yeşili, limon sarısı.

Detaylar, 60’lı yılların etek ve ceketleri, örgüler, klasik mantolar. Bunun neresinde yenilik derseniz, 2011 yazında bu klasik detayları vitamin renkleriyle göreceğiz. Tasarımlarda sırt kısımlarında bol büzgü ve pili; yani geçtiğimiz yıllardaki  gibi sırt kısımları kabarık olacak.

Grafik: minik baskılar, stil: 60’lı yıllar, fakat kumaşlar modern olacak.

Pekte alışık olmadığımız 60’lı yılların aynı renkte elbise çorap ve aksesuar giyimi yani tepeden tırnağa aynı renk olmak trendlerde üst sıralara tırmanıyor.

Bu tema özetle kendini sınıf atlatmak isteyen leydilerin seçimleri; Bayan Obama, Carla Bruni gibi..

Denim kumaşlarde ise mini renkli patchwork kesitlerine karşılaşacağız.

Komik ama dördüncü temaya Siu’cumla sohbet etmekten fazla hakim olamadım. Özetle vahşi doğanın sembolleri ve kamuflaj desen yoğunlukta olacak  fakat kamuflaj desen farklı formlarda karşımıza çıkacak.