Bir Eurovision’da tartışmalar ile sona erdi. Müzik bilgim çok yoktur fakat bu yıl geçmiş yıllara nazaran daha güçlü parçaların yarıştığını düşünüyorum.

Yarışma öncesi Türkiye, Almaya ve Norveç en güçlü adaylar arasındaydı. Almanya sahne şovundaki seçimleri sebebiyle tepki gördü ve oy alamadı diye düşünüyorum. Yaratıcı ve görselliğin en planda olduğu, hoş bir sahne şovuydu. Gecenin galibi Norveç oldu. Seçtikleri parça eğlenceli ve şovları dikkat çekiciydi. Norveç’i temsil eden Alexander Rybak sempatik görüntüsü ile izleyenleri büyüledi.

norvec_eurovision_2009

Bırakalım müzik yönünü müzisyenler tartışsın, biz o geceki sahne giysilerine göz atalım. Genel olarak sahne kostümleri çok iyi değildi. İşte gecenin en şık dört ülkesi;

eurovision-2009-en-sik-elbiseler-kostumleri

1. Yıllarca kardeş ülke Azerbaycan’a bağlılığımız sebebiyle yüksek oylar verdik. Bu yıl ise 25 ülke arasında en iyi sahne şovu ve parça bence onlara aitti. 12 puan verdiğimiz Azerbaycan sonuna kadar bunu hak etti. İzleyenlere ekrandan müthiş bir enerji yaydılar. Aysel ve Arash’ın giysi uyumu mükemmeldi. Tek sorun Aysel’in Dore ayakkabı seçimiydi. Aksesuar ve şort lame seçilmiş,ayakkabıları da lame olmalıydı.

2. Nelly Ciobanu’nın temsil ettiği Moldova 14. olarak Moskova’dan ayrıldı.  Kostüm seçimi yöresel folklorik detaylara sahip özgün bir tasarımdı. Kostüm seçimleri sahne şovları ile bütünleşmiş bir görsel şovdu.

3. Malena Emman İsveç’i temsil etti ve 23. olarak yarışmayı sonlandırdı. Sahne şovu ile bütünsel bir görüntü içindeydi. Saç rengi ile aynı renkte olan elbisesindeki tüyler hoş bir detaydı.

4. Hadise ülkemizi başarı ile temsil etti. Yoğun stres sesini ve görüntüsünü her ne kadar negatif etkilediyse de  4. olarak bizleri gururlandırdı. Kostüm seçimi ile çok eleştirildi ki bence de seçimi kötüydü.  Yanlış giysi seçimi ile 4. oldu, buda sesinin ve parça seçiminin ne kadar büyüleyici olduğunu gösteriyor.

Eurovision her geçen yıl daha şov ağırlıklı görselliğin ön planda olduğu bir yarışma haline geliyor. Bu yılda ilginç şovlar vardı. İşte birkaç örnek;

eurovision_sov_gosterileri

eurovision_2009_foto

eurovision-almanya-striptiz

Oy verme sistemi değiştiğinden bu yana kötü dereceler ile evine dönen Almanya ünlü striptizci Dita Von Teese şov desteği ile iyi sonuçlar almayı planlıyordu. Fakat sonuçlar Almanya’nın yüzüne güldürmedi ve 20. olarak yarışmadan ayrıldı.

eurovision-2009-ukrayna1

görsel: Nachofoto, picapp, nt2099