Aymod uluslararası ayakkabı moda fauarını bugün ziyaret ettim. Fuaye alanında sergilenen Aydın Üniversitesi ayakakkabı tasarımı bölümünde okuyan öğrencilerin tasarımları ve prototip ürünlerinin sergisi yer alıyordu. Üniversite günlerim boyunca tasarımlarıma ayakkabı çizmedim. Hocamın buna çok kızmasına rağmen hep ayakkabı tasarımının ayrı tasarım dalı olduğunu savundum. Bu sergi beni doğrular yöndeydi.  Tıpkı moda tasarımında olduğu gibi konu belirlendikden sonra hikaye  panosu hazırlanır. Bu ne işe yarıyor derseniz, tasarım aşamasında size ilham verecek her türlü materyali bu panoya asar ve sık sık üzerine kritikler yaparsınız.

İşte öğrencilerin hazırladığı hikaye panoları;

moda_tasarimi_hikaye_panosu_ornekleri1

hikaye_panosu_ornekleri

Sanırım hikaye panolarının temalarını anlamak hiçte zor değil. Gerçek anlamda başarılı buldum.  Derdini anlatan, yaratıcı ve emek verilmiş işler.

Öğrencilerin tasarlardığı ayakkabılar ve prototipleri;

2009_ayakkabi_tasarimlari

Proje sahibi öğrenciler henüz 2. sınıf öğrencisi…

ayakkabi_sergisi_

Günümüz Converse ayakkabılarının farklı bir uyarlaması.

2009_ayakkabi_tasarimi_2

İstanbul 2010 Avrupa Başkenti projesini destekler nitelikte bir ayakkabı tasarımı. Kız kulesi figürünü kullanarak İstanbul’u tasarımında işlemiş.

ayakkabi_tasarimlari_sergisi1

Sergide tasarımları yer alan ayakkabı tasarımı öğrencileri, Gökhan Bektaş, Mehmet Barbaros, Emre Emiroğlu, Gözde Çetin, Yakup Çakır, Mastafa İkizoğlu, Erden Özdemir, Filiz Çalışkan, Ferhat Aras, Ertaç Yıldırım, Nazan Girgin, Ufuk Erol, Ramazan Ünver, Esra Sinan, Volkan Karaman, Burcu Yiğit, Ece Yavuzaslan, Mert Türkoğlu, Gökçe Ergun, Buket Çobanoğlu, Tuğçe Hür, Banu Çebi, Merve Alışkan. 

Sergiyi görmek isteyenler için, Aymod Ayakkabı Moda Fuarı 10 Mayıs’a kadar devam edecek. Ayrıca güler yüzleri ve yardımları için sergi sahibi ayakkabı tasarımı öğrencisi arkadaşlara teşekkür ediyorum.