Her Sezon renk trendleri bilgisini en doğru ulaştıran Pantone web adresi oluyor. Bu web adresinde ünlü markaların tasarımcıların sezonun hit renkleri sunuluyor. Moda Tasarımı ilk olarak kumaşların seçimi ile başlar. Tekstil tasarımcıları gelecek sezonun desen ve renklerini kalın hatlar ile belirler ve Moda Tasarımcıları iş başına geçerler.  Tasarımcının koleksiyona başlangıç serüveni ilk olarak çok farklı desen ve dokuya sahip kumaş arayışı ile başlar. Birçok tasarımcı kumaşa dokunarak hisetmeden birşeyler karalamaya başlayamaz.

Bu benim içinde geçerli… Okul bitirme projem İznik çinilerini modern hayat ile özdeşleştirerek bir koleksiyon hazırlamaktı. Uzun süre hiçbirşey çizemedim taki hocam beni iznikte bir kumaşçıya gönderene kadar… İznikte uzun bir dönem bitirme projemi hazırlamak için yaşadım. Bitirme notumu merak eden için tabiki 100… Gelelim bahar sezonu renklerine ;

2009_moda_renkleri

2006 yazının hit rengi fuşya, baharda kırmızı tonlarına daha yakın olan bir tonu ile karşımıza çıkacak. Pembe ile kırmızıyı kombin yapmak zordur ama kusursuz yapılıdığında çok şık bir iş çıkıyor. İnsan psikolojisine etkisi uyanık ve tetikte olmayı teşvik eder. Fizyolojik olarak kan basıncını artırır ve adrenalin salgılar.

2009_bahar_moda_renkleri_

Baharı düşündüğünüzde denizin mavisi, güneşin sarısı ve doğanın yeşili akla gelir. Evet bu baharda hepsi trend, hepsi vitrinleri süslüyor. Kobalt mavisi, saray sultanının asil mavisi ve gökyüzünün tonlarını düşünmeden seçebilirsiniz. İnsan psikolojisine etkisi ise; barışçıl ve sakinleştici etki gösteriyor. Fiziksel olarak kan basıncını düşürüyor.

2009_bahar_moda_renkleri2

Bahar ile bağdaştıramadığım ama moda tasarımcılarının trend renkleri arasında seçtiği solmuş gül tonları…

2009_renkleri

Tekrar fuşya kırmızı, saray mavi ve salmon gülü…

moda_renkler_2009

Tasarımlarını ilgi ile takip ettiğim Tadashi Shoji’nin önerisi silik gri her ten renginde bayanların tercih edebileceği bir renk…

2009_bahar_trend_renkleri

Yigal Azrouel’in tasarımında hayranlık uyandıran bir yaratıcılık var. Yırtıcı ve feminen. Süper limon rengi de trendler arasında; evet bu yılda geçen yıl gibi sarı vitrinlerde yerini koruyor. Psikolojik etkisi ise; olumluluk ve canlılık özellikleri ile sinirsel bozukluklara iyi gelmesi.