Arkamızda bıraktığımız yıl gözlük modası açısından yeniliklerin yoğunlukta olduğu bir sene değildi. Diğer senelere göre tek yenilik Wayfarer gözlükler idi. 2009 yılı ise biraz daha yeniliklerin olduğu bir sene…

2009_gozluk_modasi

Dolce& Gabbana 2009 modeli kemik üzerine desenler olan gözlük şık detaylar içeriyor. Fakat kullanım alanları dar olduğu için gözlük sayısı fazla olanların almasında fayda var. Gucci 2009 koleksiyonunda yer alan bu model 80’li yıllarda annemin kullandığı bir model idi. 80’leri severmisiniz bilmiyorum ama bu yıl 80’ler bizi esir alıyor.

Dries Van Notan takip ettiğim ve beğendim bir tasarımcı, gözlük modeline gelince yenilikçi değil fakat stil sahibi bir gözlük. Jil Santer ise benim üniversite yıllarımda hiç gözümden çıkarmadığım, beni güneşten korumayan ama benim gibi yuvarlak yüzü olanlara çok yakışan bir model.

2009_gunes_gozluk_modasi

Lenon gözlüklerin bu yıl hit modelleri arasında olacağından buradaki  haberimde bahsetmiştim. Her türlü yüz tipine uygun olan bu gözlüklerden bir tane edinmelisiniz. Bu gözlükler ile tanışmam modayı bir meslek olarak seçmem ile aynı zamana örtüşüyor. Üniversitede moda tarihi dersinde ilk kez  tanıştığım bir isim olan Iris Apfel bu gözlükler ile anılan bir moda ikonudur. Aslında Iris Aphel’in Türkiye’deki karşılığı malesef değerini bilemediğimiz Aysel Gürel… Aysel Gürel ülkemizdeki nadir marjinal isimlerden idi, saygıyla anıyorum.

2009_gozluk_modelleri

Marc Jacobs’un gözlük modeli beğeni listemin üst sıralarında yer alıyor. İlk bakışta retro görüntüye sahip olan model, aynı zamanda modern metropol kadınını da yansıtıyor. Lanvin’de koleksiyonunda siyah üzerine renkli desenleri olan bir modele yer vermiş. Diğer gözlükler arasından sıyrılan tek tarafı renkli işlemeleri oldu. Bayanların hangi modelleri tercih edeceğini yaz güneşinin kavuracağı günlerin gelmesiyle anlayacağız.