I-Deco Tasarım ve Dekorasyon fuarı bu yıl ikinci kez düzenleniyor. Geçen yıla göre %100 büyüme gösteren fuar tasarımcılara gösterdiği ilgi ile diğer fuarlardan kendini ayırııyor. Fuaye alanında 8 ülkeden 25 genç tasarımcıya bir kamp alanı oluşturulmuş. Fuara geldiğinizde yemyeşil çimenler, kuş sesleri ve çadırlar karşınıza çıkıyor. Fuaye alanı bir ormana dönüştürülmüş.

i-deco3

 

Farklı kültürlerden gelen genç tasarımcılar kendi tasarladıkları ürünleri tanıtma ve pazarlama imkanı buldular. 2010’da Avrupa kültür başkenti olacak  yağmurlu İstanbul’a hayran kaldıklarını söylüyorlar. Gençlerin ürünleri yenilikçi ve sıra dışı…

i-deco4

Bizim için çok yeni bir yaklaşım olan tasarımcıların kendi ürünlerini pazarlaması, Avrupa’da her geçen gün yükselen bir trend sergiliyor. İçinde tasarım öğeleri barındıran fuarlarda genç tasarımcılar fikirlerini sergiliyor ve tasarımları sınır tanımıyor.

i-deco2

Tasarım kampında yer alan genç tasarımcıların isimleri ise, Almanya’dan Alexa Lexfeld, Matthias Ries, Çin’den Nuno Soares, Italya’dan Gaegano di Grogrio, Eugino Gargioni, Paola Traversa, Hollanda’dan Katja Nijman, İsveç’ten Philip Edis, Karin Robling, Katarina Hall, Sırbistan’dan Natasa Llincic, Finlandiyalı Design Migration Association ile Tanja Sipilla, Enni Aijala, Kirsti Taiviola, Mari Isopahkala. Türk genç tasarımcıları arasında, Semiha Kan, Kerem Küçükgürel, Dani Benyertan, Aslı Kutluay, Serap Bora, Gökçe Gezgin Us gibi isimler yer alıyor.

i-deco1

Dört gündür devam eden fuarın son günü 9 Mart Pazartesi, eğer hala ziyaret etmediyseniz tavsiye ediyorum. Fuarın diğer akılda kalan detaylarını gelecek yazımda sizlerle paylaşacağım.