Donna Karan New York 20. kuruluşu yıldönümünü bir şölene dönüştürdü. Herzamanki DKNY koleksiyonu dışında rahatlığın ön planda olduğu parçalar göze çarpıyor. Yıldönümünde Nicole Richie, Winona Ryder, Christina Ricci gibi ünlüler bir araya geldi. Donna Karan 20. yıla özel olarak kendi stüdyosu Stephan Weiss stüdyo dan daha geniş bir alan olan Bryant Park’a geçti. Defile öncesi misafirleri sandalyalerinin üzerine süpriz şampanya şişesi bekliyordu.

Defileden, 2009 modasına ipuçları ve izlenimlerim ise, 

dkny_pantolon

 2009 yılında öne çıkacak detaylardan olan pantolon paçalarının katlanması, paça boyunun ayak bileklerinde bitmesi Donna Karan2009 koleksiyonunda karşımıza çıktı. Pantolonlarda bel bölgesinde kapanma şeklinin farklılığı gözlerden kaçmadı.

 dkny_ceket_boyu

Koleksiyonda kısa etek ve şortlar çoğunluktaydı. Etek ve şortlara aynı boyda biten  uzun ceketler ile apayrı bir stil kazandırılmıştı. 2008 sonlarında yükselen bir trend olan fermuar çılgınlığı 2009 yılında da karşımıza çıkacağa benziyor. Aksesuar olarak boyunda ince, uçlarında püskül olan fularlar kullanılmıştı.

 dkny_fiyonk

İşte koleksiyonda beğenimi toplayan detay, fiyonklar…  Belde kemerin yerini kumaştan yapılmış fiyonklar almıştı. Bir başka aksesuar ise, 2009 aksesuar modasını yansıtan boyunu tamamen kapatan kolyeler…

 dkny_renkler

Bu yıl çok fazla göreceğimiz belden çapraz olarak geçirilen kumaşlar bu koleksiyonda  da kullanılmış. Tasarımların üst kısımlarında farklı renklerde kumaş parçalarının çeşitli şekillerde bir araya   getirilerek hazırlandığı parçalar şık ve gösterişliydi.

dkny_orgu

Koleksiyonun iki parçasında, annelerimizin ördüğü akıllı yün denilen örmeye başladıktan sonra farklı şekiller alan yün kullanılmıştı. Renk seçimleri sıcak tonlar, yeşil, toz pembe, hawai mavisi, indigo mavisi, karamelimsi hardal rengi, sarı , pudra pembesi ve siyah seçilmişti.

 dkny_vahsi_doga

Vahşi doğa modasının izlerine de rastladık. Desenler vahşi doğanın sembollerinden  jaguarın ve engerek yılanının desenleriydi. Ayakkabılarda topuklu seçimiyle şık, bağcık ve renk seçimleriyle de spor görüntü yakalanmıştı. Dikim detaylarında pile, katlama tenikleri ile birleştirme kullanılmıştı.