Uzun zamandır Mat pilates yapıyorum.Bu pilatesin minder üzerinde yapılan şeklidir.Bundan öncesinde kardio ve ağırlık çalıştım.Ağırlık çalışmanın özellikle bayanların vucudunda hoş olmayan görüntüler yarattığını düşünüyorum .Pilatesi bu sporlardan ayıran en önemli özellik kasları uzunlamasına çalıştırıyor olmasıdır.Buda çok estetik ve güzel bir görüntü oluşturuyor.
Pilatesin oluşumuna gelirsek….
Yirminci yüzyılın başlarında Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş fiziksel fitness sistemidir.Pilates metodu üzerine birçok kitap yazdı,bunlardan benim en sevdiğim Return to Life through Contrology’dir.Pilatesin 6 ana prensibi vardır.
Konsantrasyon : Pilates yaparken hareketlere yoğunlaşmak,bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasların kullanılıp, hangilerinin kullanılmadığına dikkat etmek gerekir.
Kontrol : Pilates metodunda kontrol çok önemlidir. Kontrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması, olası sakatlıkların önlenmesi gerekir.
Merkezleme : Pilates Metodu’nda ,doğru hareket sanatlarında olduğu gibi merkez, göbek, bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme, üst bedenin stabilitesini ve esnemeyi, uzamayı sağlar.
Akıcı hareket : Hareketler acele edilmeden, her noktadan tek tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.
Kesinlik : Hareketler belirsizce değil, hakkı verilerek tam yapılmalıdır. Hareket sekansları birbirleri içinde ve birbirleri arasında koordine olmalıdır.
Nefes : Nefes alıp verme, panik olmadan sırıtan arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamamıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece, nefesi tamamen boşaltıyoruz ve kanı temizlemiş olur.

Pilatesin çok daha faydasını sayabilirim …..En önemlisi doğru nefes alarak hayata daha pozitif bakmamızı sağlar.Beynimize oksijen gitmesi ile gün içindeki faliyetlerimizin hızlanmasına yardımcı olur.Gün içinde pilates’e ayırdığımız 45dk ile kendinize çok büyük iyilik yapmış oluyoruz.Yeni doğum yapmış hamile bayanların rahatlıkla yapabileceği,hamilelikten doğan deri yumuşamalarını gideren bir spordur.Yeterki düzenli bir şekilde yapılsın. Ben pilates yaparak selülitlerimden ve yer yer oluşan yumuşalardan kurtuldum.Eee tabi bunun yanında inceldim.
Pilatesle ilgili bıraksanız saatlerce yazarım sanırım :) Mayıs ayında Pilates Eğitmeni olacağım. Meslek olarak yapmayacağım ama dost, akrabaya pilatesi  sevdirebilirim. Eğer sorlarınız olursa severek cevaplarım.

Tavsiye edebileceğim kaynaklar:Ebru şallı ile pilates,Pilates – Düzgün ve Sağlıklı Bir Vücut için Kaslarınızı Çalıştırın : Kitap+DVD yayın evi ::Boyut publıshıng,Pilates Box Set (3 DVD)ve digitürk yayınlanan pilates tv

Edinmeniz gerekenler,pilates topu 15 ytl,minderi 15 ytl,çemberi 30 ytl,bantı 24 ytl